Pradžia

D.U.K.

1.Kas vyksta ir kodėl?

Kas yra konkurencinga elektros energijos rinka?

Tai – valstybės sprendimas nuosekliai atsisakyti monopolinių sąlygų ir nebereguliuoti elektros energijos kainos bei perėjimas prie konkurencingos tiekimo rinkos. Konkurencija tarp elektros energijos tiekėjų užtikrins aukštą paslaugų kokybę už geriausią kainą – taip jau anksčiau Lietuvoje buvo atvertos kitos rinkos šakos, pavyzdžiui, mobilaus ryšio sektorius, kuris dabar yra vienas iš efektyviausių Europoje.

Valstybė toliau reguliuos tik kai kurias kainos dedamąsias: už elektros energijos perdavimo, skirstymo ir viešuosius interesus atitinkančias paslaugas. Elektros energijos įsigijimo ir tiekimo kainas nustatys konkurencija ir kaina biržoje.

Kodėl vyksta šis pokytis?

Europos valstybėse tik atvirai konkuruojančios įmonės gali pasiūlyti geriausią kainos ir paslaugos kokybės santykį.

Lietuva yra Europos Sąjungai yra įsipareigojusi panaikinti monopolines sąlygas elektros energijos rinkoje ir šį procesą pradėjo dar 2009-aisiais, o dabar žengia paskutiniuosius jo žingsnius. Estija tai padarė 2013 m., o Latvija – 2015 m.

Konkurencinga elektros tiekimo rinka pasiūlys ir aibę kitų naudingų sprendimų Lietuvos gyventojams: naujas paslaugas, įvairesnius paslaugų planus (pvz., elektros pardavimą kartu su kitomis, ryšio paslaugomis ir pan.), palankesnius tarifus įvairiu paros metu, išmaniuosius sprendimus ir pan.

Kodėl turiu pasirinkti tiekėją?

Pasirinkę tiekėją, elektros energiją pirksite pigiau nei garantinio tiekimo atveju. Tiekimo įmonėms konkuruojant, gausite geresnį aptarnavimą ir galėsite rinktis iš įvairių jums siūlomų papildomų paslaugų.

2.Kada tai įvyks ir ką man reikės daryti?

Kaip tais pačiais kabeliais (pvz. ateinančiais į vieną daugiabutį) gali būti tiekiama skirtingų tiekėjų elektros energija?

Elektros energija – atskira prekė, o ESO valdomi kabeliai – „kanalas“, kuriuo ta prekė pasiekia vartotoją. Juo – tuo pačiu – vartotojus pasieks iš bet kurio tiekėjo perkama elektros energija

Kas parinks tiekėją bendrijoms, pvz. už elektros energija daugiabučių gyvenamųjų namų laiptinių apšvietimui? O kas parinks namams, kuriuose nėra bendrijų ir už bendro naudojimo elektros energiją mokama aptarnaujančiai (administruojančiai) įmonei?

Nepriklausomą tiekėją rinksis pačios bendrijos arba namus aptarnaujančios įmonės. Visos bendrijos pateks į III programos etapą.

Kalbant apie išmaniosios apskaitos visiems elektros energijos vartotojams diegimą, vienas iš pliusų – galimybė taupyti dėl dieninių ir naktinių tarifų. Nepriklausomi tiekėjai kol kas siūlo planus be tokių tarifų. Kaip tuomet su galimybe taupyti? Ar tokia situacija turės įtakos išmaniosios apskaitos projektui?

Išmaniosios apskaitos projektui tai įtakos neturės, o planų pasirinkimo įvairovė priklauso nuo nepriklausomų tiekėjų. Tikėtina, kad augant jų skaičiui, jų pasiūlymai taps įvairesni.

Kaip Lietuva užtikrins, kad Baltarusiška elektra nepateks į Lietuvą per kitas šalis? Juk biržoje nepriklausomi tiekėjai pirks elektros energiją iš ko norės.

Biržoje prekiaujamos elektros energijos šaltinis yra žinomas. Nors prekyba biržoje yra anoniminė ir pirkėjas (nepriklausomas tiekėjas) pardavėjo (gamintojo ar importuotojo) nesužino, tačiau perdavimo sistemos operatorius žino biržoje prekiaujamos EE kilmę/šaltinį (gamintoją arba jungtį su kita šalimi, per kurią ta elektros energija atkeliavo į Lietuvą). Todėl įstatymiškai uždraudus prekybą su Baltarusija, nuo Astravo AE paleidimo bus uždarytos komercinės galimybės prekiauti elektros energija, kuri importuojama jungtimis iš Baltarusijos.

Ar bet kas gali tapti elektros energijos tiekėju?

Ne. Elektros energijos tiekimu užsiimti galima tik atitinkant šiai veiklai keliamus reikalavimus ir gavus VERT licenciją. Visas įmones, kurioms ši licencija suteikta, galite rasti čia.

Ar reikės įsidiegti kito tiekėjo skaitiklį?

Ne, keičiant elektros energijos tiekėją, skaitiklis lieka tas pats, nes jis priklauso operatoriui (ESO).

Vartotojas turėjo sutartį su nepriklausomu tiekėju, bet ją nutraukė ir dar nepasirašė naujos sutarties su kitu tiekėju. Kas tuo tarpu jam tiekia elektros energiją?

Jeigu programos (tiekėjo pasirinkimo) etapas, į kurį vartotojas buvo patekęs, dar nepasibaigęs, tai jis „sugrįš“ į visuomeninį tiekimą, o jeigu jau pasibaigęs – į garantinį (ESO).

Ar vieno daugiabučio gyventojai gali rinktis skirtingus elektros energijos tiekėjus?

Kiekvienas daugiabučio butas, t.y. kiekvienas savininkas gali rinktis tą tiekėją, kuris jam atrodo tinkamiausias, tartis su kaimynais nereikia. Gali atsitikti ir taip, kad visiems vieno daugiabučio butams elektros energiją tieks skirtingi tiekėjai.

Ar dėl šio pokyčio bus tiesiami nauji kabeliai iš kitų šalių?

Ne, nei elektros linijų, nei kitos infrastruktūros dėl šio proceso keisti nereikia. Nepaisant to, iš kokio tiekėjo elektros energiją pirksite, ji tekės tomis pačiomis linijomis.

Ar galėsiu nutraukti sutartį su pasirinktu tiekėju?

Sutarties nutraukimo sąlygos bus aptariamos su tiekėju pasirašomoje sutartyje. Nutraukus sutartį, pasirinkti kitą tiekėją bus taip pat greita ir paprasta, kaip ir renkantis pirmą kartą.

Ar visi turi pasirinkti tiekėją?

Taip, ir tai padaryti galima jau dabar,  nebūtina laukti jums priskirto pokyčio etapo. Visuomeninis tiekėjas savo paslaugų teikimą vartotojams sustabdys nuosekliai ir palaipsniui: nuo 2021-ų metų – gyventojams, kurie per metus sunaudoja 5 000 kWh ar daugiau elektros energijos, nuo 2022-ųjų – sunaudojantiems 1000–5000 kWh, o nuo 2023-ųjų – visiems kitiems. Į paskutinį pokyčio etapą bus įtraukiami ir socialiai pažeidžiami gyventojai, namų bendrijos ir administratoriai.

 

Kaip sužinoti, į kurį etapą patenku?

Pasitikrinti, į kurį etapą preliminariai patenka jūsų valdomi objektai, galite prisijungę prie ESO savitarnos (https://mano.eso.lt/). Ši informacija rodoma objekto kortelės dešiniajame viršutiniame kampe ir prie detalios objekto informacijos (atsidarius objekto kortelę). Tikslus į etapą patenkančių sąrašas formuojamas kiekvienų metų birželio mėnesį (paskutinių 12 mėnesių elektros energijos sunaudojimą įvertinus gegužės 31 d. duomenimis). Jei pateksite į tiekėjo pasirinkimo etapą, liepos mėnesį iš visuomeninio tiekėjo gausite apie tai informuojantį pranešimą.

 

Ką turiu padaryti norėdamas pasirinkti tiekėją?

Tiekėjų sąrašą ir jų siūlomas sąlygas rasite čia. Pasirašius sutartį su tiekėju, jums nieko nebereikės daryti – tolimesniais procesais pasirūpins tiekėjas.

Elektros energijos tiekėją rinktis ir sudaryti su juo sutartį galite jau dabar, nebūtina laukti jums priskirto pokyčio etapo.

Nuo kada įsigalios naujoji sutartis su tiekėju?

Pasirašant sutartį su tiekėju galima rinktis kada ji įsigalios, tačiau šis terminas turi būti ne trumpesnis nei 21 diena, skaičiuojant nuo sutarties pasirašymo dienos, ir sutapti su kalendorinio mėnesio 1 diena. Pavyzdys: jeigu sudarėte sutartį iki sausio 10 dienos, ji įsigalios ne anksčiau vasario 1 d. Jeigu sudarėte sutartį po sausio 10 d., ji įsigalios kovo 1 d.

Kam reikalingas vartotojo duomenų suteikimas?

Vartotojui neprieštaraujant, kad ESO nuasmenintus vartojimo duomenis suteiktų tiekėjams, šie gaus galimybę su gyventoju susisiekti ir pateikti savo pasiūlymus, parengtus pagal buitinio kliento elektros energijos naudojimo. To atveju, jei vartotojas prieštarauja, kad ESO perduotų jo duomenis (t.y. nesutinka, kad vartojimo duomenys būtų saugiai atverti kitiems tiekėjams),  jam teks pačiam kreiptis į norimą tiekėją, siekiant gauti elektros energijos tiekimo pasiūlymą.

Ar galiu toliau pirkti elektros energiją iš dabartinio tiekėjo ir nieko nekeisti?

Visuomeninis tiekėjas savo paslaugų teikimą nutrauks, kai baigsis konkrečiam etapui numatytas laikas pasirinkti tiekėją (2021 m. sausio 1 d. gyventojams, kurie per metus sunaudoja 5 000 kWh ar daugiau elektros energijos, nuo 2022 m. sausio 1 d. – sunaudojantiems 1 000–5 000 kWh, o nuo 2023 m. sausio 1 d. – visiems likusiems). Jau šiais metais dabartinis visuomeninis tiekėjas pradės teikti pasiūlymus kaip vienas iš nepriklausomų tiekėjų ir toliau tęsdamas visuomeninio tiekimo funkcijų vykdymą iki nurodytų datų.

Iki kada turiu pasirinkti tiekėją?

Norimą elektros energijos tiekėją galima pasirinkti jau dabar, nebūtina laukti jums priskirto pokyčio etapo. Visuomeninis tiekėjas savo paslaugų teikimą nutrauks nuosekliai ir palaipsniui: iki 2020-ų metų gruodžio 10 d. naują tiekėją turės pasirinkti gyventojai, kurie per metus sunaudoja 5 000 kWh ar daugiau elektros energijos, iki 2021-ųjų gruodžio 10 d. – sunaudojantys 1 000–5 000 kWh, o iki 2022-ųjų gruodžio 10 d. – visi likusieji.  Į paskutinį pokyčio etapą bus įtraukiami ir socialiai pažeidžiami gyventojai, namų bendrijos ir administratoriai.

Kas nutiks, jei nespėsiu pasirinkti tiekėjo iki numatyto etapo įsigaliojimo?

Jei per etapą, į kurį patenkate, nepasirinksite elektros tiekėjo, garantinio tiekimo paslaugą jums dar 6 mėn. užtikrins ESO – tik šiuo atveju ji bus brangesnė nei būtų pasirinkus tiekėją*. Po šio, pusės metų laikotarpio, ESO turi teisę garantinį tiekimą nutraukti.

Pavyzdys: jei pagal savo elektros energijos suvartojimą patenkate į I pokyčio etapą:

  • tiekėją pasirinkti turėtumėte iki 2020 m. gruodžio 10 d. Tiekėją galima rinktis ir dabar, nelaukiant nurodytų terminų;
  • jums pasirašius sutartį su pasirinktu tiekėju, jis savo paslaugas jums pradės teikti 2021 m. sausio 1 d. Tą dieną visuomeninis elektros energijos tiekimas bus nutrauktas;
  • jei iki 2020 m. gruodžio 10 d. tiekėjo nepasirinksite, nuo 2021 m. sausio 1 d. jums bus pradėtas brangesnis, ESO garantinis tiekimas. Jis bus užtikrinamas pusę metų. Garantinio tiekimo metu tiekėją rinktis taip pat galėsite.

Sutarties su tiekėju įsigaliojimo terminą galite sutarti savo nuožiūra, tačiau jis turi būti ne trumpesnis nei 21 diena, skaičiuojant nuo sutarties pasirašymo dienos ir privalo sutapti su kalendorinio mėnesio 1 diena.

3.Kaip keisis kainos?

Kadangi gaminantys vartotojai yra privatūs klientai ir jie taip pat rinksis nepriklausomą tiekėją, tai kam šie vartotojai mokės sugrąžinamos elektros energijos įkainį? Ar jie turės tik vieną sutartį su nepriklausomu tiekėju, ar ir su ESO?

Gaminantys vartotojai jau ir dabar gali rinktis nepriklausomą tiekėją. Po bendros sutarties sąskaitos modelio realizavimo (jis bus pradėtas taikyti, kai tik nepriklausomi tiekėjai tam pasiruoš), privatus klientas turės tik vieną sutartį su nepriklausomu tiekėju –  už elektros energijos tiekimą, persiuntimą, sugrąžintos elektros energijos įkainį mokės tiekėjui (pagal operatoriaus jam pateiktus duomenis).

Ar gali atsirasti elektros energijos perpardavinėtojai ir imti papildomus pinigus už tarpininkavimą?

Už rinkos priežiūrą yra atsakingas VERT, kuri išduoda licencijas tiekėjams bei juos audituoja, tad rinkdamiesi tiekėją, čia galite pasitikrinti, ar jis yra licencijuotas.
Vartotojas yra laisvas rinktis, kurio tiekėjo kaina ar kitos sąlygos jam tinkamiausios.

Ar bus taikomas tarpininko mokestis už naudojimąsi nutiestais kabeliais?

Visa infrastruktūra (t.y. ir kabeliai), yra valdoma ESO, tad kainoje mokestis už skirstymą buvo įskaičiuotas ir iki šiol. Jis liks ir toliau, nesvarbu, iš kurio tiekėjo pirktumėte elektros energiją.

Kaip sužinoti, kada visuomeninis tiekėjas man sustabdys elektros energijos tiekimą?

Apie visuomeninio tiekimo paslaugų sustabdymo terminus galite sužinoti pasinaudoję preliminaria skaičiuokle arba pasitikrinę informaciją ESO savitarnoje. Apie tai jus taip pat informuos pats visuomeninis tiekėjas.

Visuomeninio elektros energijos tiekimo paslaugos bus stabdomos tokia tvarka:

  • daugiausiai, virš 5000 kWh per metus, suvartojantiems gyventojams – nuo 2021 m. sausio 1 d.;
  • 1000–5000 kWh per metus suvartojantiems gyventojams – nuo 2022 m. sausio 1 d.;
  • visiems likusiems – nuo 2023 m. sausio 1 d.

Nutraukus visuomeninį tiekimą, laiku tiekėjo nepasirinkusiems gyventojams laikinai (ne ilgiau nei 6 mėn.) elektros tiekimas bus užtikrinimas per brangesnę, garantinio tiekimo paslaugą.

Kaip keisis kainos pasirinkus tiekėją?

Elektros energijos įsigijimo ir tiekimo kainas nustatys konkurencija. Valstybė toliau reguliuos tik kai kurias elektros kainos dedamąsias: už elektros energijos perdavimo, skirstymo ir viešuosius interesus atitinkančias paslaugas. Už elektros tiekimo paslaugą gausite vieną sąskaitą, kurioje atsispindės visos kainos dedamosios.

Kaip toliau reikės atsiskaityti už elektrą?

Ir toliau gausite vieną sąskaitą – iš savo pasirinkto tiekėjo.

Jei turiu keletą skirtingų elektros energiją naudojančių objektų (butus, namus, sodybas ir pan.) ir patenku į 3 skirtingus visuomeninio tiekėjo paslaugų nutraukimo etapus, kokia tvarka tuomet galėsiu rinktis tiekėją?

Nepaisant to, kiek elektros energiją naudojančių objektų valdote ir kokiam pokyčio etapui jie priskirtini, tiekėjus visiems jiems galite rinktis jau dabar. Etapiškumas svarbus norint nepavėluoti pasirinkti tiekėją, t.y. iki objektui patenkant į brangesnį, garantinį tiekimą.

Kaip keisis elektros energijos kaina, atsiradus keliems tiekėjams – ar ji sumažės?

Šiandien visą gyventojų mokamą kainą už elektros energiją nustato valstybė ir kainą sudaro daug dedamųjų. Pradėjus konkuruoti  tiekėjams, elektros energijos kaina priklausys nuo kelių veiksnių: maždaug pusę kainos ir toliau reguliuos valstybė (tų paslaugų, kurias ir toliau užtikrins ji), kitą pusę – elektros tiekėjų konkurencija ir kaina biržoje. Taigi, elektros energijos kaina skirsis įvairių tiekėjų pasiūlymuose, bus nulemta jų tarpusavio konkurencijos bei kitų išorinių veiksnių. Įprastai tokiomis sąlygomis visuomet laimi pirkėjai (vartotojai), toks ir šio pokyčio tikslas.

Ar galima prognozuoti/numatyti kokios bus elektros kainos biržoje?

Tai visą laiką kintantis, labai organiškas procesas – neįmanoma nuspėti, kokia gali būti ateities elektros kaina. Elektros kainos vertinimas pagrįstas tik prielaidomis: po mėnesio, vertinant dabartinius duomenis, jos gali būti visiškai kitokios. Pavyzdžiui, jau nuo metų pradžios elektros energijos kaina yra sumažėjusi, tačiau dėl sudėtingų valstybinio reguliavimo procedūrų Lietuvos gyventojai tai pajus tik nuo vasaros. Panaikinus reguliavimą, pokyčiai vyks iškart.

Šiame pasirinkimo procese kaip ir kitais atvejais, kai renkamasi laisvai, visos pusės (pirkėjas ir pardavėjas) prisiima tam tikrą riziką. Kokia praeities elektros kainos statistika biržoje, galima sužinoti Nordpool biržos istoriniuose duomenyse.

Kas yra garantinis elektros energijos tiekimas?

Tai Elektros energijos tiekimo užtikrinimo paslauga, kurią teiks ESO tuo atveju, jeigu iki nurodyto laiko nepasirinksite nepriklausomo tiekėjo:

  • Nustatytu laiku nepasirinkus nepriklausomo tiekėjo, garantinis tiekimas Jums prasidės automatiškai, persiuntimo paslaugos teikimo sutarties su ESO pagrindu arba, jei tokios sutarties neturite – pagal ESO viešai skelbiamas garantinio elektros energijos tiekimo užtikrinimo ir persiuntimo paslaugos teikimo sąlygas. Jokių papildomų veiksmų dėl sutarties su ESO sudarymo jums atlikti nereikės.
  • Garantinio tiekimo kaina bus perskaičiuojama kas mėnesį, atsižvelgiant į praėjusio mėnesio vidutinę biržos kainą ir pritaikant koeficientą 1,25. Papildomai su ESO turėsite atsiskaityti už tinklo paslaugas – elektros energijos persiuntimą ir su tuo susijusias paslaugas.
  • ESO garantinį tiekimą užtikrins tik laikinai, ne ilgiau nei 6 mėn. Pvz., I etapo dalyviams – nuo 2021 m. sausio 1 d. iki 2021 m. birželio 30 d. (kitų etapų dalyviams – atitinkamai kitais metais).​
Kaip keisis kainos laiku nepasirinkus tiekėjo, kai aptarnavimą perims garantinis tiekimas?

Laiku nepasirinkusiems tiekėjo, tolimesnį elektros energijos tiekimą 6 mėnesius,  tik jau didesne kaina, užtikrins garantinis tiekėjas (ESO).  Garantinio tiekėjo parduodamos elektros energijos kaina priklausys nuo vidutinės ankstesnio mėnesio biržos kainos ir bus perskaičiuojama kas mėnesį, pritaikant koeficientą 1,25.

Ar garantiniame tiekime man reikės pasirašyti sutartį?

Ne. Kadangi garantinis tiekimas bus užtikrinamas tik laikinai (6 mėn.), sutartis su klientu nebus sudaroma.

4.Kuo tai bus man naudinga?

Kas bus ateityje?

Sukurdama konkurencingą rinką, Lietuva toliau žengia į išmanios energijos amžių. Jau po kelerių metų galėsime naudotis išmaniąja apskaita, daugės elektros energiją gaminančių vartotojų – tai užtikrins konkurencinga elektros energijos rinka. Energetikoje vykstantis pokytis teigiamai atsilieps ir kiekvienam gyventojui, ir ekonomikai, ir aplinkosaugai, ir tarptautiniam šalies vertinimui.

Kokia man nauda iš buitinių vartotojų elektros tiekimo rinkos atvėrimo veiksmingai konkurencijai?

Valstybė suteikia galimybę laisvai rinktis ir pirkti prekę iš norimo tiekėjo, siūlančio geriausias sąlygas ar teikiančio tinkamiausias vartotojui paslaugas – taip pat, kaip renkamasi perkant degalus, kabelinės televizijos ar mobiliojo ryšio paslaugas.

Tiekėjai konkuruos dėl vartotojų siūlydami kokybiškesnes, įvairesnes paslaugas.

Kodėl dabar vyksta toks pokytis?

Lietuva yra įsipareigojusi atsisakyti monopolinių sąlygų ir sukurti konkurencingą elektros rinką pagal ES formuojamos politikos kryptis, kurių tikslas – užtikrinti realiai veikiančią konkurenciją ir jos teikiamas naudas vartotojams. Šis reikalavimas buvo įgyvendintas 2020 m. gegužės 7 d. Seimo priimtais teisės aktais, kuriais atsisakyta dalies elektros energijos kainos reguliavimo. Su įstatymo pataisomis galite susipažinti čia.